Jeszcze kilka lat temu wstyd było przyznać się do tego, że zarabia się jakiekolwiek złotówki poprzez bloga. Pamiętam czasy, kiedy pierwszy raz wstawiłam do kolumny bloga banery reklamowe promujące miejsca internetowe innych koleżanek po fachu. Następnego dnia otrzymałam kilka bardzo niemiłych komentarzy z tym związanych, oskarżających mnie o brak szczerości w tym co robię – według autorów tych publikacji, zarabianie ze swojej pasji nie jest możliwe, a nawet powinno być „zakazane”!

Jak pisałam, były to zamierzchłe czasy blogosfery (jakiś 2008, czy 2009 rok). Mało kto wówczas myślał o blogach, jako o możliwych miejscach zarobkowych.

Dziś wygląda to zupełnie inaczej!

Aktualnie bowiem, naturalne staje się dążenie poprzez blogowanie do tworzenia własnego biznesu online. Coraz więcej osób pragnie wolności czasowej i przestrzennej w swoim życiu, marzy o podróżach, pracy z różnorodnych miejsc na świecie i zarabianiu z tego, co ich pasjonuje. Praca na etacie, od 8.00 do 16.00, nie wchodzi już w ramy tych marzeń.

W tym poście chciałabym przedstawić Ci 5 podstawowych form, dzięki którym zarabianie pieniędzy poprzez blogowanie jest realne dla każdego autora.

Każdy bloger może zarabiać ze swojego bloga.

Zanim zaczniesz myśleć o zarabianiu z bloga …

Pomyśl o tym, że potencjalni pracodawcy (czyli firmy szukające blogerów do współpracy) lub potencjalni klienci (jeśli posiadasz własne produkty), będą najpierw „sprawdzali” Ciebie; zajrzą na bloga, rzucą okiem na jego wygląd, jego treści, często również na zaangażowanie czytelników pod postami oraz w mediach społecznościowych, czy zapytają o statystyki (w przypadku współprac z firmami).

Dobrze, by było więc przedstawić  blog w najlepszy i profesjonalny sposób.

A w punktach:

 1. Załóż bloga (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś) i zacznij blogować.
 2. Pracuj nad jego wyglądem. Oto kilka przydatnych linków w tym temacie:
  – „Jak stworzyć paletę kolorów dla swojej marki blogowej (ankieta)”
  – „Jak wybrać szablon WordPress. Trendy na 2018 r.”
  – „Spójność wizualna bloga – jak o nią zadbać”
  – „Stwórz Style Guide dla bloga”
 3. Przedstaw siebie, jako „eksperta” w jakiejś dziedzinie budując tę obecność poprzez regularnie publikowane, użyteczne i świetnej jakości treści na blogu.
  Oto kilka linków do moich postów, które pomogą Ci w tym:
  – „Jak pisać świetne posty blogowe bez stresu”
  – „Znajdowanie pomysłów i tworzenie świetnych treści na bloga”
  „Przewodnik SEO dla bloga i blogera”
  – „Regularność i systematyczność w pisaniu bloga”
 4. Zawieraj kontakty z innymi osobami w blogosferze (jak i poza nią), które mogą przynieść ciekawe rozwiązania, przydatne współprace oraz nowych czytelników na bloga. O rodzajach współprac między blogerami pisałam w tym poście.
 5. Wybierz odpowiednie dla Ciebie formy zarabiania (patrz poniżej), które z czasem mogą oczywiście ewoluować i zmieniać się.

No dobrze, ale przejdźmy teraz do rodzajów zarobków blogowych.

5 sposobów na zarabianie pieniędzy poprzez bloga

Pamiętaj również o tym …

Wykorzystaj wiele źródeł dochodu blogowego – nie skupiaj się wyłącznie na jednym z nich.

Kiedy bowiem jeden ze strumieni nie będzie dobrze działał lub wyczerpie się, posiadasz nadal inne źródła zarobków.

 1. Afiliacje

Zwane również Programami Partnerskimi, dają możliwość zarabiania poprzez polecanie innych. Przedstawiasz na blogu produkty firm lub osób, do których posiadasz unikalny dla Ciebie link. Jeśli ktoś kliknie w dany link i kupi produkt, otrzymasz odpowiedni procent ze sprzedaży (od 5% do nawet 50% ceny produktu).

To ciekawa opcja dla początkujących blogerów, którzy posiadają jeszcze niewielką ilość czytelników, nie mają własnych produktów lub nie wiedzą od czego i jak zacząć zarabiać z bloga.

Programy afiliacyjne proponuje wiele różnych platform, np.

Możesz tu również promować kursy online innych osób (jeśli posiadają one taką opcję).

Nie zapomnij o najważniejszym: jeśli już promujesz, jako partner, przedstawiaj produkty, które samemu przetestowałeś, które wierzysz, że dadzą prawdziwą wartość Twoim czytelnikom.

 1. Reklamy

Wiele firm zainteresowanych jest przedstawieniem swoich produktów w formie banerów reklamowych, czy innych (patrz lista poniżej) na blogach, które mogą im przynieść klientów. Z drugiej strony, możesz wstawić również na bloga reklamy Google Ads, na których zarabiasz od kliknięcia. Przy tych ostatnich potrzebujesz jednak bardzo wysokich statystyk, żeby otrzymywać konkretne pieniądze (z pewnością powyżej +100 tys. odsłon bloga miesięcznie).

Gdzie możesz wstawić banery reklamowe na blogu:

 • W kolumnie,
 • Pod postem blogowym,
 • Wewnątrz posta (w jego treści),
 • W newsletterze.
 1. Współpraca z firmami (m. in. posty sponsorowane)

Współpraca z firmami zazwyczaj polega na pisaniu postów sponsorowanych na Twoim blogu związanych z produktem danej firmy. Ale nie tylko … możesz nawiązać również kontakt z firmami, które zaproponują Ci inne ciekawe i odpłatne projekty (przykład: w 2017 roku współpracowałam z firmą tworząc jej pracownikom wewnętrzną platformę do nauki mediów społecznościowych).

Nie zamykaj się więc ze współpracą wyłącznie na posty sponsorowane.

 1. Własne produkty elektroniczne

Tworzenie produktów elektronicznych (zwanych również info-produktami) opanowuje ostatnimi czasy blogosferę … i dobrze! Info-produkty są bowiem bardzo tanie i proste w kreowaniu, a przynoszą świetne rezultaty finansowe.

Nie musisz tu płacić za wynajęcie lokalu, dodatkowe materiały, maszyny do wykreowania danej rzeczy – wystarczy komputer, odpowiednia platforma i dostęp do internetu, by zarobić całkiem ciekawe pieniądze, zwiększyć listę potencjalnych klientów lub czytelników i rozwijać swój biznes.

Moje własne produkty takie, jak np. kurs online „Canva dla Facebooka”, czy „Reklama FB dla początkujących” przynoszą mi dodatkowe zarobki każdego tygodnia.

Rodzaje produktów elektronicznych:

 • Kursy online
 • Ebooki
 • Mastermind
 • Konsultacje
 • Coaching
 • Nagrania audio
 • Dokumenty pdf
 • Płatne webinary, itp.
 1. Własne produkty fizyczne

Nawet jeśli nie tworzysz produktów rękodzieła, czy nie sprzedajesz własnych kosmetyków/ubrań, itp., rozważ opcję kreowania produktów fizycznych takich, jak np.:

 • Własna książka – związana z tematem prezentowanym na blogu lub jedną z jego kategorii,
 • Artykuły biurowe/do użytku – z przedstawioną na nich ideą, jaką przekazujesz poprzez bloga (np. koszulki, kubki, notesy, ołówki, kalendarze, itp.),
 • Warsztaty, czy szkolenia na żywo – gdzie bezpośrednio spotykasz się ze swoimi czytelnikami.

Podsumowując powyższe:

 1. Zanim zaczniesz nawet myśleć o zarabianiu z bloga, pracuj nad jego wyglądem oraz treścią.
 2. Używaj wielu różnych źródeł dochodów – nie skupiaj się na jednym.
 3. Nie kopiuj innych – staniesz się bowiem jedynie kopią kogoś innego.
 4. Nie ma tu jednej „dobrej” metody na korzystanie z różnych źródeł zarabiania z bloga – testuj kilka z nich i zobacz, z którymi pracuje Ci się najlepiej.
 5. Nie zakładaj bloga wyłącznie po to, by zarabiać na nim pieniądze. Bez pasji, miłości i zabawy w kreowaniu Twojego miejsca w sieci internetowej, nie osiągniesz szczytów.

Recommended Posts
 • Dziękuję za ten wpis.Bardzo pomocny, tym bardziej, że od jakiegoś czasu już intensywniej działam w blogosferze. Niedługo będę wprowadzała wiele zmian technicznych i wizerunkowych.Jakie jest Twoje zdanie na temat zmiany nazwy bloga? Myślę o zmianie na nazwę krótszą.Warto?Pozdrawiam.

  • Zmiany są dobre i nie trzeba bać się ich. Twoja nazwa jest rzeczywiście nie co długa.

 • Cześć,
  A jak to potem rozliczyć nie mają własnej firmy? Pracuję na etat i najlepiej byłoby ekstra przychody rozliczyć dopisujac do pita, ale się nie da.
  Pozdrawiam
  Kasia

  • Porozmawiałabym o tym z jakąś księgową. 🙂

   • Cześć,
    Muszę taką znaleźć, bo większość księgowych siedzi głównie w rozliczeniach firm, a nie osób prywatnych.
    Pozdrawiam,
    Kasia

    • Duzo o tym pisze Agnieszka Skupieńska na blogu To się opłaca oraz weszła teraz Konstytucja biznesu u Karoliny Beyer – o tym czytałam. Jeśli zarabiasz mniej niż 1050zł…możesz mieć działalność nierejestrowana.
     http://karolinabeyer.pl/konstytucja-biznesu/

     • Cześć,
      Pytanie co w przypadku, gdy mam umowę o pracę i zarabiam powyżej 1050, a dodatkowo coś sprzedaję w internecie i z tego mam zarobki poniżej tysiąca. Czy taka sytuacja też jest zwolniona z działalności? Na to nie mogę znaleźć odpowiedzi.
      Pozdrawiam,
      Kasia

     • Rozliczasz się w zeznaniu rocznym z etatu (PIT11 jaki otrzymujesz od pracodawcy) i z działalności nieewidencjonowannej. Poczytaj tutaj komentarze
      http://karolinabeyer.pl/konstytucja-biznesu/

     • Wow! Super, dziękuję, to koniecznie poczekam. To jest rewolucyjna wiadomość!

  • Zajrzyj na useme.ue bardzo dobre rozwiązanie dla osób prywatnych, gdzie masz możliwość wystawienia nawet FV VAT nie mając firmy.

 • Szmaciane Misie

  Kiedyś prowadziłam działalność gospodarczą zajmowałam się sprzedażą zabawek dla dzieci. Szmaciane Misie podobały się, ale ilość włożonej pracy nie przekładała się na zarobki. Dzisiaj organizuje „warsztaty szycia misiów” i powoli mój pomysł zdobywa nabywców. Kilka warsztatów już za mną a i zainteresowanie stroną powoli się zwiększa. Chciałabym rozbudować stronę pisząc ogólnie o szyciu ręcznym – które ma wyjątkową moc – jak i o miłości do starych zabawek w stylu vintage. Zależy mi również na sprzedaży wykrojów na misie, ale niestety w Polsce jest to trudny temat, ponieważ większość wykrojów na naszym rynku jest „ściągana z internetu” – obawiam się, że może mi się to nie udać. Może ktoś czyta ten komentarz i zajmuje się podobną niszową sprzedażą wykrojów i wzorów ? https://uploads.disquscdn.com/images/e798798ebeaa176371db76544b7f402bb3d50fe77fd0a529d4af461add266102.jpg

  • Podoba mi się Twoją ścieżką biznesową! Tak trzymaj. Co do wykrojów, to czy próbowałaś sprzedaży na Etsy? To byłoby idealne miejsce na tego typu produkty.

 • super wpis! 🙂

 • Świetne rady w jednym miejscu. A ta na końcu najważniejsza. Nie da się blogować myśląc tylko o kasie 🙂 Nawet Szafrański 2 lat potrzebował na rozkręcenie bloga. A zarabianie trochę później. więc jeśli nie ma pasji i chęci pisania dla dzielenia się wiedzą – nie przetrzyma się próby czasu 🙂 A my coraz częściej chcemy jak dzieci 🙂 Tu i teraz. A najlepiej na wczoraj 🙂

 • Moim zdaniem na blogu można zarobić ale jeśli chodzi o blogi o małym ruchu do 10K będą to drobne kwoty (mówię o afiliacji i reklamy adsense). Najwięcej zarabia się na produktach – warsztaty, książki, kursy, wpisy sponsorowane…to co Ula powiedziała kiedyś na FB.

 • Optymalizacja-AdSense.pl

  Nie ma potrzeby mieć powyżej 100k odsłon, żeby zarobić dobrą kasę na AdSense 😉 Zajmuje się wdrażaniem i optymalizacją reklam optymalizacja-adsense.pl i na stronach z o wiele mniejszym ruchem można zarobić fajną kasę 😉

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search